- Designed as a general replacement tire
- Excellent load carrying capabilities
- Can be used as a front and rear tire
- Excellent puncture resistance
Additional information
| Weight | 3.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.0000 × 23.0000 × 3.0000 in |
| Brand | |
| Tire width | 275 |
| Aspect ratio | |
| Wheel diameter | 17 |
| Position | Front/Rear |
| Construction | Bias |
| Classification | Sport Touring |
| Tube | Tubeless (TL) |
| Load speed | 47P (150 km/h / 386 lbs) |
| Sidewall | Black |
| Compatible brand | |
| Tire size | 275-17 |
| Number |
You must be logged in to post a review.










Reviews
There are no reviews yet.