- Classically dual-sport tire
- Spliced tread design offers superior handling during cornering
- A common option for both motorcycles and sidecars
- A common light off-road replacement for the HF308 vintage tire
Additional information
| Weight | 1.9999 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.0000 × 20.0000 × 3.0000 in |
| Brand | |
| Tire width | 275 |
| Aspect ratio | |
| Wheel diameter | 14 |
| Position | Rear |
| Construction | Bias |
| Classification | Off-road |
| Tube | Tube Type (TT) |
| Load speed | 35P (150 km/h / 267 lbs) |
| Sidewall | Black |
| Compatible brand | |
| Tire size | 275-14 |
| Number |
You must be logged in to post a review.
| Make | Model | Year |
|---|---|---|
| KAWASAKI | KD100M | 1977 - 1979 |
| KAWASAKI | KD80 | 1980 - 1987 |
| YAMAHA | DT80 | 1981 |
| YAMAHA | GT80 | 1977 - 1980 |
| YAMAHA | GTMX | 1979 |
| YAMAHA | MX80 | 1980 - 1982 |








Reviews
There are no reviews yet.