- Classically dual-sport tire
- Spliced tread design offers superior handling during cornering
- A common option for both motorcycles and sidecars
- A common light off-road replacement for the HF308 vintage tire
Additional information
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.0000 × 26.0000 × 3.0000 in |
| Brand | |
| Tire width | 300 |
| Aspect ratio | |
| Wheel diameter | 19 |
| Position | Rear |
| Construction | Bias |
| Classification | Off-road |
| Tube | Tube Type (TT) |
| Load speed | 49P (150 km/h / 408 lbs) |
| Sidewall | Black |
| Compatible brand | |
| Tire size | 300-19 |
| Number |
You must be logged in to post a review.









Reviews
There are no reviews yet.