- 6-ply rated extra touch casing resists punctures
- Angled knobs dig into the terrain for maximum traction
- Center lugs provide extra traction and better control
- Build-in rim guard protects your wheel from dings/dents
- Long-range tread compound
Additional information
| Weight | 16.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.0000 × 22.0000 × 8.0000 in |
| Brand | |
| Tire height | 22 |
| Tire width | 8 |
| Wheel diameter | 10 |
| Tire size | 22×8-10 |
| Ply | 6 |
| Construction | Bias |
| Position | Front |
| Tube | Tubeless (TL) |
| Depth tread | 14.5 mm |
| Classification | All-terrain |
| Number |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.